Kiekvienas savo sode auginantis vaismedžius ar vaiskrūmius anksčiau ar vėliau susiduria su įvairiais augalų kenkėjais ir ligomis, kurie blogina augalų išvaizdą ir menkina derlių. Iškyla klausimas ką daryti ir kaip apsaugoti? Purkšti cheminiais ar natūraliais preparatais ar palikti taip kaip yra ir leisti gamtai pačiai susitvarkyti? Ar susitaikyti su tuo, kad galbūt neturėsime norimo derliaus? Ar naudodami cheminius priemones nepakenksime sau ir visai ekosistemai? Vieno atsakymo nėra, kiekvienas apsisprendžia įvertinęs konkrečias aplinkybes, tačiau susipažinti su pagrindine informacija apie augalų apsaugos priemones, verta.
Taigi, kada ir kaip purkšti vaismedžius? Svarbiausi pirmieji purškimai atliekami pavasarį, kai pradeda busti gamta, tame tarpe ir kenkėjai ir kiti ligų sukėlėjai, keliais etapais:
Pirmas purškimas
Atliekamas anksti pavasarį, kai vaismedžių pumpurai dar neprabudę. Šio purškimo tikslas yra prevencinis - apsaugoti augalus nuo ligų. Paprastai tai daroma kovo mėnesio antroje pusėje. Priklausomai nuo oro temperatūros, nes efektyviausias purškimas būna prie 10-12 ℃ temperatūros, tačiau ne mažiau 5 ℃ ir ne daugiau 20 ℃.
Purškimui naudojami trąšų ir mineralų mišiniai, kurių pagrindinė sudėtinė dalis vario sulfatas. Vario sulfatas dar vadinamas mėlynuoju akmenėliu dėl ryškiai mėlynos kristalų spalvos. Tai cheminis elementas, kurį yra leidžiama naudoti net ekologiniuose ūkiuose. Prekyboje galima rasti ne tik gryno vario sulfato, bet vario sulfato mišinių su kitais elementais:
- vario sulfatas su kalcinuota soda - Burgundijos mišinys;
- vario sulfatas su gesintomis kalkėmis - Bordo mišinys.
Vario sulfatu ir jo mišiniais rekomenduojama apdoroti augalus tokių simptomų prevencijai: grybinės ligos, chlorozės (lapų, ūglių, stiebų spalvos pakitimai), deformacijos, dėmės, lapų kritimas, džiūvimas, nekrozės (audinių ar augalo dalių žuvimas, pajuodavimas) ir kt.
Norint sunaikinti ant medžių augančias kerpes ar po medžiais augančias samanas, galima naudoti geležies sulfatą (200 g/10 l vandens). Šis preparatas naudojamas vienas, jo maišyti su kitomis priemonėmis negalima, tačiau lipnumui padidinti (kad geriau priemonė laikytųsi ant šakelių) galima naudoti kartu su kalio muilu.
Šiame etape, kartu su vario sulfatu, galima naudoti ir mineralinių trąšų mišinį (pvz., karbamido (10 litrų vandens ištirpinti 500-700 g trąšų)) taip sustiprinant augalus ir suteikiant jiems daugiau jėgų kovoti su ligomis ir kenkėjais.
Antras purškimas
Atliekamas prieš žydėjimą, tada, kai vaismedžiai dar nežydi, bet jau matosi, kad jau tuoj žydės. Antrasis purškimas yra atliekamas taip pat nuo grybinių ligų, tačiau kartu galima naudoti ir insekticidus nuo kenkėjų.
Nuo grybinių ligų galima įsigyti sintetinių fungicidų (Topas, Score, Infinito, Champion, Previcur Energy ir kt.), skirtų kovoti su tokiomis ligomis kaip miltligė, rauplės, rudasis puvinys, moniliozė, tačiau reikia žinoti, kad šie preparatai yra žymiai pavojingesni aplinkai ir žmogui, todėl juos reikėtų naudoti tik griežtai pagal instrukcijas laikantis visų gamintojų reikalavimų.
Kadangi prieš vaismedžių žydėjimą pasirodo ir pirmieji kenkėjai, kartu su preparatais nuo ligų vaismedžiai purškiami ir insekticidais - natūraliais, draugiškais gamtai ir aplinkoje pilnai biologiškai suyrančiais pvz., NeemAzal (natūralus preparatas pagamintas iš nimbamedžio aliejaus), Matrinal ir kt. ar cheminiais tokiais kaip Mavrik, Decis ir kt.
Visada verta paieškoti alternatyvų cheminiams preparatams, pvz., agrastams ir juodiesiems serbentams nuo valkties ar miltligės galima naudoti kalio muilą kartu su kalcinuota soda (natrio karbonatas) (50 g sodos ir 50 g. muilo ištirpinama 10 l vandens) ar kalio permanganatą kartu su kalio chloridu ar superfosfatu (į 10 l vandens įmaišoma 3 g. kalio permanganato, 50 g. kalio chlorido ar 150 g. superfosfato). Taip pat kaip alternatyva cheminiams preparatams gali būti fitocidiniai preparatai. Fitoncidai tai augalų išskiriamos biologiškai aktyvios medžiagos, kurios naikina bakterijas, parazitus ir grybus arba stabdo jų augimą ir vystymąsi. Augalai turintys daugiausiai fitoncidų: česnakai, svogūnai, čili pipirai, citrusiniai, garstyčios, tabakas, kiaulpienės, asiūkliai, dilgėlės, bulvės, serenčiai, ramunėlės, pušų pumpurai ir kt. Fitoncidinių preparatų galima įsigyti jau paruoštų arba pamėginti pasidaryti patiems. Taip pat kaip natūralus fungicidas ir trąša gali būti naudojami medžio pelenai.
Trečiasis purškimas
Atliekamas iš karto pasibaigus žydėjimui, kai krenta žiedlapiai. Šį kartą yra rekomenduojama naudoti tuos pačius preparatus kaip ir purškimui prieš žydėjimą.
Dažniausiai teigiama, kad atlikus šiuos tris purškimus vaismedžiai būna apsaugoti visą sezoną. Daugiau dėmesio pakartotinai naudojant apsaugos priemones nuo kenkėjų reikėtų skirti jauniems (iki 5 metų) vaismedžių sodams.
Bendri patarimai vaismedžių purškimui:
- purškimui labiausiai tinka ne vėjuota, ne saulėta ir ne lietinga (bent jau dvi valandos po purškimo) diena, tuomet bus pasiektas reikiamas rezultatas ir panaudota priemonė suveiks efektyviai;
- purškiant augalų apsaugos preparatais rekomenduojama kartu naudoti paviršiaus aktyviąją medžiagą, kuri pagerins augalų apsaugos priemonių, mikroelementų ir kitų produktų pasisavinimą ir padengimą ant augalų (pvz., Lip Top, kalio muilas ir kt.);
- išeiga: jei jūsų purkštuvas yra 10 litrų talpos, šio kiekio užteks maždaug 2 dideliems medžiams ar 6 mažiems medžiams ar 6-8 uogakrūmiams. Dažniausiai parduodamų preparatų kiekis ir yra apskaičiuotas 10 litrų vandens. Dozavimui patogu naudoti vienkartinį medicininį švirkštą;
- ruošiant tirpalą rekomenduojama trečdalį talpos užpildyti šiltu vandeniu, po to - supilti priemones ir likusią dalį užpildyti vandeniu;
- būtina dėvėti asmens apsaugos priemones - antveidį ar akinius, respiratorių, pirštines, apsauginius rūbus ir kepurę;
- cheminiais preparatais nepurkšti 10 metrų iki vandens telkinių;
- purškimo metu uždaryti gyvūnus.

Singonio karpiniai
Dovanoju apgenėto singonio karpinius. Be šaknų, bet su miegančiomis šaknimis. Vilnius (Pavilnys).

Elitiniai smidrų ir braškių daigai (sodinukai)
Smidrų - šparagų daigai! Elitiniai braškių daigai! Jau priimame užsakymus ir vykdome rezervacijas 2024 metų sodinimo sezonui! Smidrų daigai bus pristatyti balandžio mėnesį, tada juos ir reikia sodinti. Prekiaujame tik pagal išankstinius užsakymus. Elitiniai daigai yra oficialus smidrų (šparagų) ir elitinių braškių daigų (sodinukų) tiekėjas Lietuvoje. Smidrai, dar vadinami šparagai, Europoje yra viena iš brangiausių, labiausiai gurmanų, maisto specialistu, vertinamu daržovių. Pasodinus derlius imamas po metu (A klasė) arba po dviejų metų (B klasė). Iš vieno smidrų augalo, per sezoną, du mėnesius, nupjaunama apie 25-30 ūglių. Smidrai derlių duoda nuo 10 iki 20 metų. Žaliųjų smidrų (šparagų) veislės: Aspalim Gijnlim Prius Backlim Xenolim Baltųjų smidrų veislės: Gijnlim Prius Backlim Frühlim B kategorija 30 gr+ A kategorija 70 gr+ Kaina priklauso nuo smidrų kiekio, kategorijos, veislės. Užsakymus priimame nuo 100 vienetų daigų. Suteikiame pilną konsultaciją nuo dirvožemio paruošimo iki daigų išsirinkimo, sodinimo ir priežiūros. Mes taip pat siūlome platų elitinių braškių daigų pasirinkimą. Siūlome tiek šviežius tiek ir šaldytus elitinius frigo daigus su dideliu veislių ir rūšių pasirinkimu: B, A, A+, A++. Visi mūsų braškių elitiniai daigai auginami pagal Elite sistemos Naktuinbouw (Nyderlandų sodininkystės inspekcijos tarnyba) taisykles. Vertinant elitinius braškių daigus ypatingas dėmesys skiriamas veislės tikrumui, veislės grynumui, kilmei, sveikatai (nėra virusų, grybelių, bakterijų ar nematodų) ir kokybei. Norėdami prekiauti savo dauginamąja medžiaga-elitiniais braškių daigais su Naktuinbouw Elite sertifikatu, mes privalome naudoti nustatytą, etapinę dauginimo sistemą. Taip elgdamiesi galime užtikrinti, kad visi motininiai augalai yra švarūs, be ligų. Mes siūlome geriausią startą savo klientams. Elitiniai daigai Telefonas: +37066286670 Elektroninis paštas: info@elitiniaidaigai.lt El. puslapis: https://elitiniaidaigai.lt Facebook: facebook.com/elitiniaidaigai

Jūsų sodininkai. Sodo priežiūra, genėjimas, sodinimas
Veržli komanda - Karolis, Alina ir Liucija Jums padės ir patars kaip susitvarkyti savo sode. Atliks visus būtinuosius sezoninius darbus ir duos patarimų kaip prižiūrėti savo sodą ir patiems.

Express želdyno projektavimas
Tiems, kurie: * Čia ir dabar nori rekonstruoti nedidelius želdinius * Turi viziją, bet reikia padrąsinimo imtis veiksmų * Nori sužinoti darbų eiliškumą, ką po ko daryti * Patiki želdyno projektavimo darbus specialistams Nauda: * Sutaupysite laiko - subraižysime želdyno ribas bei pažymėsime sodinamų augalų vietas * Iš karto po konsultacijos galėsite imtis veiksmų sodinant augalus * Sutaupysite iki 30 proc. pinigų vietoj to, kad gautumėte tik vizualizaciją ir sodinimo planus Susisiekime Facebook: Healing Garden

Parduodu Trichocereus kaktusas (2,3 m. aukščio)
Parduodu Trichocereus (Echinopsis) didelį kaktusą (2,3 m. aukščio) Trichocereus kaktusai yra stebuklas.Nesiunčiame, nepristatome, atvykti pasiimti patiems,padėsime supakuoti .Su vazonu kurio aukštis 90 cm.Vien tik vazono kaina 100 eur . Auginant tai paprasta: tam reikia tik tiesioginės saulės, gerai nusausinto dirvožemio ir mažai laistyti. Jis gali atsispirti šalčiams ir šalčiams iki –3C, jei jie yra tikslūs ir trumpalaikiai.

EUROPINIS KUKMEDIS (TAXUS BACCATA) ‘OSTERBERG
Gražiai suformuotas deimanto formos. Aukštis 1m 80 cm Plotis 🔄 apie 5m 50 cm

Lietuvoje auginti tulpių svogūnėliai
Parduodame mūsų auginamų tulpių svogūnėlius. Pilnavidurių kainos 0,6/vnt., paprastų 0,4/vnt. Plačiau apie mus ir tulpių veisles bei kainas skaitykite https://vaidostulpes.lt/.